wtorek, 24 sierpnia 2010

DARK SUN - Rozdział 5

Zgodnie z życzeniem autora oświadczam, że to tłumaczenie jest nieoficjalne i niezatwierdzone przez autora i polskiego wydawcę.


5. KASKADA


... Kampus CHERUBA był wyposażony w nieduże centrum medyczne, składające się z sześciu prywatnych pokoi i ambulatorium z pięcioma łóżkami. Andy leżał w odległym końcu dobrze wyposażonego ambulatorium, a po przeciwnej stronie sali siedziała jakaś ośmiolatka, która poparzyła sobie rękę formą do ciasta i teraz użalała się nad sobą.
... Dwóch mężczyzn weszło do sali przez wahadłowe drzwi. Andy usiadł, krzywiąc się z bólu. Mężczyźni wyglądali podobnie, obaj mieli łyse głowy, a na nosach nosili okulary w srebrnych oprawkach. Jednym z nich był Dr Kessler, którego Andy spodziewał się zobaczyć już z godzinę temu. Drugim był John Jones, kontroler misji, którego Andy nie spodziewał się, w ogóle.
... Kessler pracował w kampusie od ponad dwudziestu lat, ale jego niemiecki akcent był nadal wyraźnie słyszalny.
- Dobre wieści, jak mniemam – rzekł, podchodząc do łóżka Andy'ego i odsuwając kołdrę, żeby zbadać jego klatkę piersiową. - Sprawdziłem zdjęcia rentgenowskie i nie ma żadnych złamań, ale będziesz miał wielkiego sińca. Chcę, żebyś spróbował podnieść lewe ramię z poduszki.
... Andy, ledwo podniósł ramię na wysokość kilku centymetrów, gdy sycząc z bólu z powrotem opadł na poduszkę.
... Dr Kessler spojrzał na Johna Jonesa.
- Naciągnął mięsień. To chyba najczęstsza kontuzja, jaką tu widuję. Dzieciaki ciężko trenują i mięśnie są bardziej narażone na kontuzje, kiedy są przemęczone.
... Andy spojrzał na Dr Kesslera.
- Ale wszystko będzie w porządku, do czasu mojej misji w sobotę, prawda?
... John przerwał Andy'emu.
- Dostałem SMS-a od Grega Rathbone'a jakieś półtorej godziny temu. George Lydon musi odwiedzić swoją ciotkę w sobotę i nocne granie zostało przeniesione na dzisiaj.
- Kurcze! - zaklął Andy.
- Dlaczego nie powiedziałeś Zarze, że masz niedługo ważną misję? - zapytał John.
- Nie chciałem, żeby Laura i reszta, pomyśleli, że próbuję się wymigać od kary – wyjaśnił Andy. - Czy jest ktoś inny w kampusie, przeszkolony do pracy z AutoCadem?
... John pokręcił głową.
- Miałeś ponad dwadzieścia godzin szkolenia, nie ma nikogo, kogo moglibyśmy doszkolić do twojego poziomu, do wieczora.
- Zabandażujcie mnie i jakoś dam radę – powiedział odważnie Andy – powiem wszystkim, że zostałem kontuzjowany podczas gry w piłkę.
- Każę siostrze Halstead cię zabandażować. - Dr Kessler pokiwał głową – Ale nadal będziesz odczuwał dotkliwy ból. Zastrzyk przeciwbólowy mógłby pomóc, ale to iniekcja domięśniowa – bardzo bolesna i znieczulona część będzie zdrętwiała. To podobne uczucie, jakie się ma po wizycie u dentysty.
- Wybór należy do ciebie – podkreślił John. - Nie musisz tego robić. Jeżeli się wycofasz, nikt nie będzie miał do ciebie pretensji.
... Andy potrząsnął głową z determinacją.
- Rat planował dostanie się do domu Kurta Lydona od ponad miesiąca. Zrobię, co będzie trzeba.
... Dr Kessler skierował się z powrotem, przez salę, otworzył szafkę na kółkach, wypełnioną setkami malutkich szufladek. John wyjął z kurtki zwitek dokumentów.
- Dojazd do Milton Keynes zajmie nam około półtorej godziny – powiedział John – i chcę wyruszyć w drogę, zanim dzieciaki wyjdą ze szkoły. Chcę, żebyś przeczytał teraz wprowadzenie do misji. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, to jest najwyższy czas, żebyś je zadał.
... Andy wziął dokumenty i wzruszył ramionami.
- Czytałem to już ze dwadzieścia razy.
- Wiem o tym – John kiwnął głową – ale zawsze boję się, że moi agenci zapomną o czymś ważnym, w ostatniej chwili. Zrób mi więc przysługę i przeczytaj to jeszcze raz, proszę.
... Andy bez zapału kiwnął głową. Dr Kessler wrócił do łóżka Andy'ego niosąc w rękach sterylnie zapakowaną strzykawkę.
- To powinno pomóc na jakieś dwanaście do szesnastu godzin – powiedział Dr Kessler – ale pamiętaj, że mięśnie są nadal uszkodzone. Musisz unikać jakiegokolwiek większego wysiłku.
... Dr Kessler zdezynfekował Andy'emu miejsce nakłucia, potem rozerwał sterylne opakowanie i wyjął strzykawkę. Odkręcił plastikową nasadkę i zdjął ją, ukazując bardzo długą igłę.
- O, rany! - jęknął Andy. - Czy to będzie bolało tak, jak na to wygląda.
- Och, to jest dziesięć razy bardziej bolesne, niż na to wygląda. - Powiedział Dr Kessler sarkastycznie. - Po prostu weź głęboki wdech i nie ruszaj się. To nie potrwa długo.
... Andy odłożył dokumenty Johna i wbił paznokcie w materac, gdy igła wbiła mu się w brzuch.


**TAJNE**
WPROWADZENIE DO ZADANIA DLA
GREGA 'RATA' RATHBONE'A I ANDY'EGO LAGANA
NIE KOPIOWAĆ, NIE SPORZĄDZAĆ NOTATEK

... Wprowadzenie Do Zadania – Klub Nuklearny
... Od czasu, gdy Stany Zjednoczone zdetonowały swoją pierwszą bombę atomową w 1945, wiele innych krajów próbowało zbudować własną broń nuklearną. Dziś wiemy o ośmiu innych krajach, posiadających broń atomową (Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Korea Północna i Izrael). Inne, takie jak Niemcy i Japonia posiadają potrzebną technologię, ale zdecydowały się nie budować bomb atomowych.
... Na każdy kraj, posiadający broń nuklearną, przypada wiele takich, które taką broń chciałyby mieć. Jedne z nich są zbyt ubogie i nie mają realnych szans na wyprodukowanie własnego arsenału nuklearnego. Inne, szczególnie bogate w ropę naftową, kraje Bliskiego Wschodu, nie posiadają naukowców i bazy przemysłowej.
... Takie kraje gotowe są zapłacić olbrzymie sumy pieniędzy każdemu, kto może im dostarczyć sekrety broni nuklearnej.

... Organizacja Dark Sun
... W ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat wielu ludzi i organizacji starało się wzbogacić na rynku technologii nuklearnych. W 2004 operacja połączonych sił wywiadów brytyjskiego i francuskiego doprowadziła do aresztowania kobiety, która nielegalnie zakupiła kilka ton stali maraging. Ten specjalnie utwardzany metal jest używany głównie w przemyśle nuklearnym i jego produkcja i eksport są pod ścisłą kontrolą.
... Stojąc przed groźbą wieloletniego więzienia, podejrzana zgodziła się na współpracę. Podała ona, francuskiemu wywiadowi, cenne informacje na temat organizacji zwanej Dark Sun. Podczas następnych miesięcy, stało się jasne, że Dark Sun jest wyspecjalizowaną siatką handlującą tajemnicami technologii nuklearnej.
... Jej kontrahentami są m.in. rządy w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.

... Kaskada
... Najtrudniejszą częścią w produkcji bomb atomowych jest tzw. wzbogacenie uranu. Odbywa się to poprzez ogrzanie metalu, aż stanie się gazem i odwirowaniu go w specjalnych, szybkoobrotowych wirówkach.
... Żeby uran stał się zdatny do użycia jako broń, musi przejść przez sieć około pięćdziesięciu tysięcy takich wirówek. Sieć ta zwana jest kaskadą. Już sama budowa kaskady jest bardzo skomplikowana, a ponadto zużywa ona prąd w ilości wytwarzanej przez dużą elektrownię, a każda nieszczelność czy usterka prowadzą do uwolnienia śmiertelnie radioaktywnego gazu.

... Kurt Lydon
... Dark Sun chce zaproponować swoim klientom plany niezawodnych wirówek uranu. Kilka planów europejskich i chińskich wirówek są szeroko dostępne, ale są to plany z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku i ich wydajność i niezawodność są o wiele mniejsze, niż nowoczesny sprzęt.
... Kurt Lydon był członkiem zespołu inżynierów, projektującym nową angielsko – francuską wirówkę uranu. W listopadzie 2006 projekt był gotowy i mała kaskada została, z sukcesem, przetestowana, ale rząd francuski zrezygnował z planowanej fabryki wzbogacania uranu. Projekt wirówki został zamknięty, a Kurt Lydon stracił pracę.
... Pomimo szczelnej ochrony projektu nuklearnego, Lydonowi udało się ukraść komputerowe plany nowej wirówki, na krótko przed zwolnieniem. Kradzież została niezauważona, ale agenci MI5 zidentyfikowali Lydona, gdy ten spotkał się z podejrzanym o działalność w Dark Sun człowiekiem w brukselskiej restauracji w lutym 2007.
... W następnych tygodniach, MI5 podłożyła podsłuch w domu Lydona i we wszystkich jego telefonach. Lydon próbował sprzedać plany wirówki organizacji Dark Sun za osiem milionów Euro. Niestety, nowy projekt wymagał bardzo wyspecjalizowanych części, uszczelek, silników, których obrót podlegał ścisłej kontroli.
... Dark Sun byłaby może zdolna do przeszmuglowania wystarczającej ilości tych materiałów do zbudowania testowej wirówki, ale byłoby niemożliwe zdobycie ich w ilości potrzebnej do zbudowania pięćdziesięciu tysięcy potrzebnych do kaskady.
... Lydon był zawiedziony, że jego doskonałe plany nie mają żadnej wartości dla Dark Sun. Spotkał się jednak z o wiele pozytywniejszą reakcją, gdy zaproponował, że przekonstruuje wirówkę tak, żeby można ją było zbudować z prostszych komponentów i materiałów.

... Plan
... Lydon przewidywał, że praca nad zmianą projektu zajmie mu od ośmiu do dziesięciu miesięcy. MI5 brało pod uwagę aresztowanie Lydona i jego kontaktu. To mogłoby doprowadzić do rozbicia części siatki, ale tylko na jej dolnych poziomach.
... MI5 chciała spenetrować całą organizację Dark Sun, aż do jej kierownictwa. Jedynym sposobem było pozwolenie Lydonowi na skończenie jego pracy i śledzenie go gdy opuści kraj w celu zbudowania i testów wirówki. Jednakże, gdyby Lydonowi się udało, jego łatwa do zbudowania wirówka, pozwoliłaby wielu krajom na rozpoczęcie produkcji paliwa do bomb jądrowych.
... MI5 nawiązała kontakt z kilkoma byłymi współpracownikami Lydona. Projekt wirówki zawiera ponad trzy tysiące części i nikt nie rozumie ich wszystkich naraz.
... Inżynierowie wyselekcjonowali listę czterystu kluczowych części. Wszystkie były zrobione ze standardowych materiałów, a to znaczyło, że Lydon nie miał powodów, by zmieniać ich projekty i bliżej im się przyglądać.
... Gdy już inżynierowie mieli swoją listę, zaczęli zastanawiać się nad niewielkimi zmianami, które spowodowałyby, że części nie będą spełniać stawianych im wymogów. W wirówce kręcącej się z prędkością 25.000 obr/min, setna część grama niewyważenia może spowodować katastrofalne skutki; zły rodzaj plastikowej uszczelki może spowodować wyciek wybuchowego gazu; a niewielkie odchylenie od idealnego wycentrowania może skutkować grzaniem się całego układu i spowodować eksplozję.
... Uszkodzona wirówka, najprawdopodobniej skazi otoczenie, ale eksperci wierzą, że teren skażenia będzie niewielki. Inżynierowie i technicy pracujący dla Dark Sun doznają ciężkich obrażeń, ale MI5 uznaje ryzyko za akceptowalne, biorąc pod uwagę, że miliony istnień byłyby zagrożone, gdyby wrogie kraje lub organizacje terrorystyczne zdobyły broń jądrową.
... Inżynierowie przestudiowali każdą z części i zmniejszyli swoją listę do 143 niewielkich poprawek w projekcie, które nie będą widoczne na komputerze i niemożliwe do zlokalizowania po eksplozji urządzenia.
... Wierzy się, ze naprostowanie tych wszystkich małych błędów, zajmie więcej czasu niż skonstruowanie wirówki od początku. Testowanie poprawionego projektu zajmie lata i pochłonie miliony dolarów, a to podkopie wiarygodność organizacji Dark Sun.

... Zadanie
... Kurt Lydon rozpoczął już pracę nad zmianą projektu. Ktoś musi się dostać do jego komputera w gabinecie jego domu w Milton Keynes i ręcznie wprowadzić wszystkie 143 poprawki projektu.
... MI5 sądzi, że nie byłoby problemu z obejściem alarmu i włamaniem się do domu Lydona, ale Dark Sun ma Kurta pod ścisłą obserwacją i jego dom jest obserwowany dwadzieścia cztery godziny na dobę.
... Żaden dorosły agent nie byłby w stanie dostać się do biura Lydona i jego komputera, nie wzbudzając podejrzeń. Jednakże, Lydon ma trzynastoletniego syna, George'a i piętnastoletnią córkę, Sophie. Zasugerowano, że para agentów CHERUBA mogłaby się zaprzyjaźnić z George'em i/lub Sophie, dostać się do ich domu i sabotować projekt wirówki.


Kontakt

Jeśli czegos nie wiecie, macie jakiś problem, coś was gryzie... napiszcie na pewno wam pomogę:)

Proszę przysyłać także uwagi spróbuję wszystko poprawić:)

Wszelkie newsy o których jeszcze nikt nie wie też możecie przysyłać:)

e-mail: jassaww@gmail.com

Dziękuję!